Înotătoarea Bianca Costea va evolua la Jocurile Olimpice de la Tokyo

0
22
02 Iulie 2021, 10:29 (actualizat 02 Iulie 2021, 10:31) |

 Înotătoarea Bianca Costea va evolua la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Astfel, România va fi reprezentată la Tokyo de înotătorii Robert Glinţă, Daniel Martin, David Popovici şi Bianca Costea.

România a ajuns la 95 de sportivi calificaţi la JO 2020 (nominal sau locuri cotă) vor evolua la 16 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3×3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo şi tir cu arcul:

Atletism (7): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii);

Baschet (4): (echipa feminină 3×3);

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);

Canotaj (36): dublu vâsle feminin categorie uşoară (LW2x) – Ionela-Livia Cozmiuc şi Gianina-Elena Beleagă, dublu rame masculin (M2) – Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă, dublu rame feminin (W2-) – Adriana Ailincăi şi Iuliana Buhuş, dublu vâsle masculin (M2x) – Ioan Prundeanu şi Marian-Florin Enache, patru rame feminin (W4-) – Mădălina Hegheş, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu, Roxana Iuliana Anghel, patru rame masculin (M4-) – Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu şi Cosmin Pascari, dublu vâsle feminin (W2x) – Simona Geanina Radiş şi Nicoleta Ancuţa Bodnar, 8+1 masculin (M8+) – Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin-Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Vlad-Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin-Nicolae Arteni-Fîntînariu, Ciprian Huc şi Adrian Munteanu, 8+1 feminin (W8+) – Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu şi Daniela Druncea.

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard-Michael Grosu (ciclism pe şosea);

Fotbal (18+4 rezerve): Marian Aioani, Mihai Popa, Ştefan Târnovanu – portari, Andrei Raţiu, Ricardo Grigore, Andrei Chindriş, Virgil Ghiţă, Alexandru Paşcanu, Radu Boboc, Florin Ştefan – fundaşi, Andrei Ciobanu, Marius Marin, Marco Dulca, Dragoş Nedelcu, Alexandru Dobre, Valentin Gheorghe, Ion Gheorghe, Tudor Băluţă, Eduard Florescu, Antonio Sefer – mijlocaşi, George Ganea, Andrei Sîntean – atacanţi;

Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber), Bianca Costea;

Judo (3): Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (5): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg – lupte libere), Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg – lupte greco-romane);

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);

Tenis de masă (4): echipa feminină (Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Daniela Dodean-Monteiro), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);

Tir cu arcul (1): Mădălina Amăistroaie.

Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m);

Triatlon (1): Felix-Pierre Duchampt.

Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost amânate pentru intervalul 23 iulie-8 august 2021, după ce iniţial erau programate în perioada 24 iulie-9 august 2020.

Sursa: Agerpres

Source

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here