JO | Lacrimi în finala fetelor la patinaj artistic: Kamila Kalieva a ratat podiumul, Trusova a luat doar argintul după 5 sărituri cvadruple, iar Anna Şcerbakova este noua campioană olimpică

0
294

Finală dramatică la patinaj artistic feminin, la Jocurile Olimpice de la Beijing. Rusoaica de 17 ani Anna Şcerbakova este noua campioană olimpică, după ce tânăra de 15 ani Kamila Valieva, noua senzație a patinajului artistic, a ratat în finală și s-a clasat abia pe locul 4. Locul secund a fost ocupat de o altă rusoaică, Alexandra Trusova, care a fost profund nemulțumită că nu a câștigat aurul după ce a reușit în programul liber cinci sărituri cvadruple. Podiumul a fost completat de japoneza Sakamoto Kaori.

17 Februarie 2022, 16:51 (actualizat 18 Februarie 2022, 10:36) |

Anna Shcherbakova, campioana olimpică la Beijing

Aflată pe primul loc după programul scurt, Kamila Valieva, campioana europeană en titre, în vârstă de 15 ani, care a primit în ultimul moment dreptul de a concura, a ratat mai multe sărituri în timpul programului liber şi a totalizat doar 224,09 puncte. Tânăra patinatoare, pe care specialiștii o vedeau deja campioană olimpică,  a fost de neconsolat la finalul programului.

Şcerbakova, campioana mondială en titre și vicecampioană europeană, a avut un total de 255,95 puncte, fiind urmată pe podium de altă rusoaică, Aleksandra Trusova (251,73), şi de japoneza Kaori Sakamoto (233,13).

Anna Şcerbakova  a obținut 100 de puncte la tehnic și a impresionat la componente în programul liber. A treia patinatoare din “tripleta rusească” (cele trei patinatoare antrenate de celebra Eteri Tutberidze), Aleksandra Trusova, a avut o  execuție de senzație la tehnic. Ea a reușit cinci sărituri cvadruple și a obținut cel mai mare punctaj la tehnic de la programul liber, 106 puncte.

(w500) Anna Shche

Şcerbakova, aflată pe locul 2 după programul scurt, a avut însă un program complex  și o execuție deosebită și la partea artistică, astfel că a obținut aurul olimpic, spre nemulțumirea Aleksandrei Trusova, care s-a simțit nedreptățită și a izbucnit în lacrimi, fiind cu greu convinsă să participe la ceremonia de premiere.

(w500) Alexandra

Valieva, care era neînvinsă până acum la senioare, a fost depistată pozitiv la trimetazidină la un control antidoping efectuat pe 25 decembrie în cursul Campionatelor Rusiei, de către Agenţia rusă antidoping (RUSADA).

Adolescenta  a primit permisiunea de a concura marţi seara în programul scurt, în urma unei hotărâri a Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS), care a fost de acord cu decizia RUSADA de a ridica suspendarea provizorie dictată împotriva patinatoarei.

Dacă Valieva s-ar fi clasat pe unul dintre primele trei locuri în concursul feminin, ceremonia de decernare a medaliilor nu ar fi avut loc în timpul actualelor Jocuri Olimpice, ci ar fi fost amânată până la încheierea competiţiei din China, aşa cum s-a întâmplat şi cu ceremonia concursului pe echipe, din 7 februarie.