Tenis: Raluca Olaru s-a calificat în turul al doilea la dublu la Australian Open, alături de Anna-Lena Friedsam. Irina Begu și Irina Bara au fost eliminate

0
167

Perechea româno-germană Raluca Olaru/Anna-Lena Friedsam s-a calificat în runda a doua a probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, în urma victoriei obţinute, miercuri, la Melbourne, în timp ce cuplul Irina Begu/Nina Stojanovic a pierdut.

19 Ianuarie 2022, 17:15 (actualizat 19 Ianuarie 2022, 17:23) |

Anna-Lena Friedsam și Raluca Olaru, Australian Open 2022

Raluca Olaru şi germanca Anna-Lena Friedsam au trecut de franţuzoaicele Alize Cornet/Diane Parry, cu 6-4, 6-4, într-o oră şi 25 de minute.

În setul secund, Cornet şi Parry au condus cu 2-0 şi cu 4-2, dar perechea româno-germană a revenit şi s-a impus cu 6-4.

Următoarele adversare ale cuplului Olaru/Friedsam vor fi chinezoaicele Yifan Xu/Zhaoxuan Yang, capi de serie numărul 14.

Olaru şi Friedsam şi-au asigurat un cec de 45.100 dolari australieni şi 130 de puncte WTA la dublu.

În alt meci, Irina Begu şi sârboaica Nina Stojanovic, numărul 15 pe lista capilor de serie, au fost învinse de cuplul Rebecca Peterson (Suedia)/Anatasia Potapova (Rusia), cu 2-6, 6-3, 7-5, după aproape două ore de joc (1 h 50 min).

După ce au dominat primul set, Begu şi Stojanovic l-au cedat pe al doilea cu 3-6, pierzând ultimele trei ghemuri. În decisiv, Peterson şi Potapova au condus cu 5-2, Begu şi partenera sa au reuşit să revină, au salvat două mingi de meci şi au egalat, 5-5, dar au pierdut ultimele două ghemuri, setul şi meciul.

Begu şi Stojanovic s-au ales cu 30.050 dolari şi 10 puncte WTA la dublu. Begu este calificată şi în turul al doilea la simplu, unde o va întâlni pe belgianca Elise Mertens.

Tot miercuri a fost învinsă și perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze, de cuplul ceh Marie Bouzkova/Lucie Hradecka în două seturi, cu 6-3, 6-4.

Bara şi Gorgodze s-au înclinat după o oră şi 14 minute, deşi în actul secund au condus cu 4-2.

Bara şi partenera sa vor primi pentru participare un cec de 45.100 de dolari australieni şi 10 puncte WTA la dublu.