Simona Halep s-a calificat în turul doi la Roma, după ce a trecut în două seturi de Alizé Cornet

0
134

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (30 ani, 21 WTA) s-a calificat, luni, în turul doi al turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 2.527.250 de euro, după ce a învins-o cu 6-4, 6-4 pe franţuzoaica Alizé Cornet (32 ani, 39 WTA). Halep  a obţinut victoria după o oră şi 25 de minute.

09 Mai 2022, 15:39 (actualizat 09 Mai 2022, 15:49) Știrile TVR |

Simona Halep

Cornet are acum 4-2 în meciurile directe cu Halep, după ce le-a câştigat pe ultimele trei – ultimul anul acesta în optimi la Australian Open, într-un meci maraton, 6-4, 3-6, 6-4.

Primul set a început cu trei break-uri, după care Halep a preluat controlul şi s-a desprins la 5-1. Românca nu a reuşit să încheie setul imediat, Cornet reușind să câştige trei ghemuri la rând. Sportiva noastră s-a impus însă cu 6-4.

În actul secund, debutul a fost echilibrat, cu două ghemuri de fiecare parte, dar apoi Halep s-a distanţat la 5-2, din nou fără a încheia conturile. S-a impus până la urmă cu 6-4.

Raportul de lovituri cîștigătoare- erori neforțate a fost unul echilibrat: Halep a încheiat cu 15 mingi direct câştigătoare, faţă de 14 ale adversarei și ambele au avut câte 24 de erori neforţate. Fiecare jucătoare a comis câte 4 duble greşeli.

Halep şi-a asigurat un cec de 13.176 de euro şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe americanca Danielle Collins (28 ani, 9 WTA), cu care e la egalitate în meciurile directe, 1-1.

Halep are un titlu la Roma, în 2020, dar şi finale jucate în 2017 şi 2018, ambele pierdute în fața ucrainencei Elina Svitolina.

Săptămâna trecută, Simona Halep a ajuns până în sferturi la turneul WTA 1000 de la Madrid, unde a fost eliminată de tunisianca Ons Jabeur, care avea să și câștige turneul.